piatok 02.06.2023 | meniny má Xénia, Oxana  
Kategória: Z mosta do prosta

Ako som vybavovala príspevok na starostlivosť o dieťa

daniela_k 03.08.2011

Keď nad tým tak uvažujem, príspevok na starostlivosť je vlastne také 2 v 1. Žiadny šampón a kondicionér v jednom, ale slovenské špecifiká. Jedno pozitívne, druhé negatívne. Naozaj je super, že je ho vôbec možné získať a ešte k tomu v takej výške. Tá síce nepokryje celý výdavok na opatrovateľku, ale aj vrátenie polovice alebo iba tretiny nákladov pomôže rodinnému rozpočtu. A to až kým dieťa nemá tri roky. Aspoň ja osobne neviem o inej krajine, kde by niečo takého mali. A čo je to negatívne? Typický prístup úradu k človeku, ktorý si o príspevok žiada.

Prišiel ten čas, kedy som po materskej a rodičovskej začala opäť pracovať. Do práce som sa vrátila s príznačným dátumom 1. apríla 2011. Urobila som si zo seba žarty? Pri behaní po oddelení štátnych sociálnych dávok úradu práce mi to tak pripadá.

Otázku, kam s 1 a pol ročným dieťaťom sme úspešne zvládli, keď sme k nemu zabezpečili opatrovateľku. Pri všetkých výpočtoch a prepočtoch poplatkov za opatrovanie detí nám vyšlo, že bude výhodnejšie si zažiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa (tých 230 EUR), a teda opatrovateľka musí byť „oficiálna“. Tak sme našli opatrovateľku cez agentúru. Tiež sme prerátali, že viac sa nám oplatí príspevok na starostlivosť o dieťa ako poberať rodičovský príspevok od júna znížený na 190 EUR, keďže syn mal už vtedy 21 mesiacov. Rodičovský som si teda nechala do mája 2011, posledný mesiac, kedy som mala ešte nárok na ten zvýšený 256 EUR. To len pre vysvetlenie nasledujúcich udalostí.

Počula som, že vybavovanie príspevku na starostlivosť o dieťa je neskutočná byrokracia, ale žiadne reči sa nevyrovnajú vlastným zážitkom. Tá byrokracia, ktorú som spoznala počas svojich „aupairovských“ čias v USA, bola iba slabý odvar oproti tomuto.

Návšteva prvá: prípravné štádium na blízke stretnutie akéhokoľvek druhu

Čas: ošumelý deň skorej jari

Miesto: Prvé poschodie úradu práce, oddelenie štátnych sociálnych dávok.

Dej:

Zisťovanie všetkých náležitostí, ktoré k žiadosti treba, plus pohádanie sa kvôli dokladu o zaplatení cez internetbanking. Adrenalín mi začal stúpať, keď som sa dozvedela, že ako doklad o zaplatení uznávajú iba papierové výpisy, vklad v hotovosti alebo príjmový pokladničný bloček, keď platíte osobe alebo zariadeniu v hotovosti. Áno, v dobe internetbankingu a elektronických výpisov Európsky sociálny fond, z ktorého je projekt príspevku na starostlivosť o dieťa financovaný, neuznáva vytlačené potvrdenia z internetu o zaplatení a pravdepodobne ani elektronické výpisy.

Okrem toho: „V máji, keď si budete podávať žiadosť aj so všetkými dokladmi, ktoré som vám teraz povedala, príďte najprv sem. Tu spíšeme žiadosť o odňatie rodičovského príspevku a potom s rozhodnutím o jeho odňatí aj s celou žiadosťou o príspevok na starostlivosť pôjdete o poschodie vyššie. Vtedy už na agendu príspevku na starostlivosť budeme mať osobitnú pracovníčku,“ zaznelo od milej tety úradníčky.

„Dobre, ďakujem,“ tešila som sa, že mi toho povedala viac, ako sa človek dozvie z oficiálnej internetovej stránky úradu práce.

Návšteva druhá

Čas: okolo 20. Mája 2011 plus-mínus autobus

Miesto: Prvé a druhé poschodie úradu práce, oddelenie štátnych sociálnych dávok.

Dej:

„Dobrý deň, chcem si zažiadať  o príspevok na starostlivosť o dieťa. Doniesla som vyplnenú žiadosť a všetky papiere k nej, ktoré ste mi minule povedali. Príspevok na starostlivosť si uplatňujem od júna 2011“, povedala som v sprievode môjho milovaného muža pani úradníčke na prvom poschodí. Išiel tam so mnou ako psychická podpora a tiež ako istota, keď by mi hnevom zatemnená myseľ bránila porozumieť tomu, čo mi hovoria.

„Potrebujete ešte rozhodnutie o odňatí rodičovského príspevku. Napíšte žiadosť, že sa vzdávate rodičovského príspevku od 1.6. pre účely poberania príspevku na starostlivosť o dieťa,“ povedala vyťahujúc papier a pero. Žiadosť som poslušne zbúchala, papier napísaný rukou odovzdala.

„Dobre, potvrdenie o odňatí rodičovského príspevku vám pošlem čím skôr. Teraz so žiadosťou choďte na druhé poschodie, ale nemusia vám ju zobrať, keďže ešte nemáte odňatý rodičovský príspevok. Ale skúste to.“

Na druhom poschodí veľká kancelária, chvíľu čakáme vo vnútri, ani pes po nás neštekne. Po chvíli sa pýtame, že u koho sa vybavuje príspevok na starostlivosť. Boli sme poslaní dozadu, k stolu pri ktorom pani ešte musela dokončiť telefonát. To by bolo OK, keby po nás aspoň brvou mihla, že pardon, počkajte chvíľočku, hneď sa vám venujem. Tak čakáme. Dočkali sme sa. Vybalili sme na ňu všetky papiere aj s potvrdením od zamestnávateľa o nástupe do zamestnania, ktorý mi napísal 11.5.2011 (tento dátum je dôležité vedieť pre udalosti, ktoré nasledovali o niekoľko mesiacov neskôr).

Hneď dala na známosť: „Nemáte rozhodnutie o odňatí rodičovského príspevku.“

„To ani nemôžem mať, lebo iba teraz sme na prvom poschodí spísali žiadosť o jeho odňatie,“ vravím. „Musíte počkať a prísť aj s ním. A nabudúce, keď prídete, prineste všetko dvojmo. Čiže budete mať originál plus kópiu. Akurát žiadosť o príspevok na starostlivosť si vypíšte ešte raz ako originál, lebo pri xeroxovaní je potom z toho také šalátové vydanie.“

Aha, takže to, že všetko treba dvojmo, nám na prvom poschodí nepovedali. Ešteže sme prišli hneď, lebo nabudúce by sme sa sem trepali zbytočne. Poslali by nás preč si všetko ešte prefotiť.

Vediac, že príspevok na starostlivosť je vlastne projektom financovaným z fondov Európskej únie, musela som sa na záver spýtať: „A táto byrokracia je požiadavka Bruselu, alebo ide o nadprácu našich úradov?“

„Je to požiadavka Bruselu,“ odpovedala.

Na záver sme sa ešte navzájom posťažovali na hroznú administratívnu záťaž spojenú s projektmi z eurofondov.

„Ak môžete, niečo s tým spravte,“ povedala mi teta úradníčka, keď sa dozvedela, že s projektmi mám tiež aké - také skúsenosti. No ale čo už ja s tým môžem spraviť, keď o nich nerozhodujem?

Byrokracia, ktorú projektoví manažéri a riešitelia projektov musia podstupovať, sa v tomto prípade systémom padajúceho h... vzťahuje aj na bežných občanov.

Aspoň že táto návšteva úradu dopadla napokon ľudskejšie, ako sa na začiatku zdala.

Návšteva tretia

Čas: 25.5.2011

Miesto: Druhé poschodie úradu práce, oddelenie štátnych sociálnych dávok.

Dej:

Hurá, a je to! Žiadny papier mi nechýbal. Najprv som síce musela vysvetľovať, že doklady o zaplatení za starostlivosť ešte nemám a nemôžem mať, ale samotnú žiadosť aj s ostatnými papiermi mi zobrali. Vysvetľovala som, že v máji naozaj ešte nemám zaplatené za starostlivosť za jún, že tieto papiere dodám v júli, možno až v auguste. Až keď mi v júli príde faktúra za jún a v auguste výpis z účtu s júlovou platbou za jún. „Tak dobre, doneste potom faktúru a doklad o zaplatení v júli alebo v auguste.“ Vydýchla som si a vytešovala som sa, ako dobre som vybavila.

Návšteva štvrtá, ktorá vlastne ani návštevou nebola

Čas: posledný JÚNOVÝ týždeň

Miesto: Doma

Dej:

oznámenie o doporučenej zásielke z úradu práce. Čo zase chcú? Čo im chýba? Ešte na pošte čítam a cítim, ako sa mi zahmlieva myseľ. Výzva na dodanie potrebných papierov do 8 dní od obdržania výzvy. Ktoré sú to? Faktúra, doklady o zaplatení. Teda tie, ktoré som spomínala, že ich v júni ešte nebudem mať. Volám na úrad. Že potom ok, hore (asi na treťom poschodí) im to chýbalo. Poznačia si, že tieto doklady dodám až v júli a v auguste. Ale veď to som hovorila už pri podávaní žiadosti. Čo sa stalo, zlyhala komunikácia medzi poschodiami? Alebo je to príklad šetrenia papierom a poštovným?

Návšteva piata

Miesto: Druhé poschodie úradu práce, oddelenie štátnych sociálnych dávok.

Čas: 26.7.2011

Dej:

Výpis z účtu sa podarilo vybaviť tak, že bude chodiť v ten mesiac, kedy sa za opatrovanie zaplatilo.

„Dobrý deň, priniesla som k príspevku na starostlivosť doklady o zaplatení. Stačia kópie?“

„Áno, stačia kópie.“

Aspoň že tak, vydýchla som si v duchu. Keby niečo, k nahliadnutiu dostala aj originály a ja som sa tešila, ako poslušne predkladám všetky dokumenty.

Od stola však zaznelo: „Žiadosť máte podanú?“

„Žiadosť som podala ešte v máji. Doklady sú za jún, vravím.“

„Prišiel vám príspevok za máj?“

„Vtedy som mala ešte rodičovský príspevok,“ odpovedám. „V júni mi prišla výzva, ale pri podávaní žiadosti som vravela, že potvrdenia o zaplatení budem mať až v júli, možno až v auguste,“ dodávam. Zobrala môj spis, zdalo sa mi, že bol odložený bokom. Prešla všetky lajstre, zastavila sa na potvrdení od zamestnávateľa.

„Máte staré potvrdenie o zamestnaní, musíte priniesť nové. Nemôže byť staršie ako jeden mesiac pred podaním žiadosti. Toto mi zhora vrátia.“

„Ale veď je z mája a žiadosť som podávala v máji,“ namietala som a myseľ sa mi zahmlievala priamo úmerne so zvyšujúcim sa adrenalínom.

Opravila sa: „Nemôže byť staršie ako jeden mesiac pred žiadaním si o výplatu príspevku. Takže mi musíte priniesť nové potvrdenie. To je tak, keď ľudia nenosia všetky papiere naraz, potom sa celý proces natiahne aj na tri mesiace,“ dokončila monológ.

No až na to, že naraz som ani všetko nemohla doniesť, keď som chcela mať žiadosť vybavenú. O tom som sa však už nehádala.

Nedalo mi a na záver som sa spýtala svoju obľúbenú otázku: „To je požiadavka Bruselu alebo našich úradov?“

„S tým ja nič nemám, to je požiadavka z ESF (Európsky sociálny fond),“ povedala obranným spôsobom.

„Ja viem, že vy za to nemôžete. Takže z Bruselu asi nie, skôr naše ministerstvo,“ chcela som sa uistiť, ale nedala mi priamu odpoveď, iba zopakovala, že ona s tým nič nemá. Zahlásila som niečo v tom zmysle, že s tým by bolo treba niečo robiť. Pustila nahlucho.

„Tak ďakujem, dovidenia,“ zdravím. Ledva od stola odzdravila, ba ani nezdvihla hlavu. Odchádzam.

 Epilóg

 Čas: 26.7.2011

Miesto: Doma

Dej:

Píšem mail našej personalistke v práci s prosbou o vystavenie potvrdenia o zamestnaní s novým dátumom. Pripadám si fakt divne.

Rozuzlenie nabudúce.      

 

 

Späť

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
Sisi napísané 12.08.2011 12:58

kocurkovo.....:(

atka napísané 12.08.2011 12:32

nam trvalo mesiac, pokial uradnicka zistila, ci vobec mame narok na prispevok. problem bol ten, ze som bola na 2. materskej (este tehotna), predtym som uz pracovala a zaroven brala rodicovsky prispevok, starsia dcera nemala 3 roky a bola v sukr.zariadeni. po mesiaci sme sa dockali, pozitivnej spravy, ze mame narok na 230€. tych papierov bolo velmi vela a co sa cudujem, nam vypis z uctu akceptovali. musel byt potvrdeny nasou bankou. uz sa neviem dockat, co nas bude cakat, ked o prispevok budem ziadat na druhe dieta.

zuzula napísané 11.08.2011 18:39

toto je az do placu z bezmocnosti a stupidity, ale ako vidim toto je asi bezna prax pri vybavovani cohokolvek asi na kazdom urade (specialne to plati pre urady prace a socialnu poistovnu)...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

O autorovi

Užívateľ: daniela_k

Meno a priezvisko:
ICQ:
MSN:
Skype:

image

Najčítanejšie blogy

Najčítanejšie
  • teaser blog dnes
  • teaser blog tyzden
  • teaser blog mesiac

###E_COOKIES###