ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 16.01.2019 | meniny má Kristína  
Kategória: O našich deťoch

Byť mamou

Fanuska 16.10.2012

Začiatky boli náročné. Prvé dni doma som sa nevyspala, bola som unavená a malá si tiež nezvykala ľahko.

Vždy som si myslela, že materská láska prichádza automaticky s narodením dieťaťa. Predstavovala som si, že až prvý krát uvidím nášho vytúženého potomka, okamžite pocítim tú neuveriteľnú a dovtedy nezažitú materská lásku, o ktorej všetky matky hovoria. Teraz viem, že moje predstavy boli príliš idylické. Nie že by som k svojmu dieťaťu nič necítila, keď sa narodilo, ale nebolo to to, čo som si predstavovala. Očakávala som niečo viac.

Naša dcérka je plánované a vytúžené bábätko. A ja som bola celé tehotenstvo pyšná nastávajúca mamina. Tešila som sa z rastúceho bruška a zažívala pocity eufórie, aké som dovtedy nezažila. Nedá sa to k ničomu prirovnať. Bolo to nové. A ja som si myslela, že pôrodom sa to vyvrcholí a premena z tehošky na matku bude hotová. Nebolo to tak.

Začiatky boli náročné. Prvé dni doma som sa nevyspala, bola som unavená a malá si tiež nezvykala ľahko. Kojenie spôsobovalo bolesť a stres, namiesto radosti a súzvuku. Ema bola nervózna, lebo pomaly tieklo, mama zas lebo bolelo. Mala som iné predstavy a ona zjavne tiež. Ako keď som sa jej snažila urobiť nejaký denný a nočný režim a po týždni, kedy sa mi nepodarilo vyspať sa dlhšie ako dve hodiny vkuse, sa v noci rozhodla pre plač namiesto pre spanie. Vtedy som túžila utiecť. Ďaleko. Aj ja som si poplakala a neraz padla otázka – Nebolo na dieťa ešte skoro?

Ráno sa však vždy táto moja rečnícka otázka rozplynula a ja som za svet nechápala, prečo som si ju položila. Bol to taký začarovaný kruh, lebo vždy keď Ema mrnčala, napadla mi zas, ale keď bolo dobre, opäť sa rozplynula. Avšak v poslednej dobe mi napriek mrnčaniu už nenapadá. Opustilo ma aj nutkanie k úteku. Nejako som sa s tým vyrovnala.

Získava si moju lásku každým dňom viac a viac. Svojím úsmevom, mimikou a tými krásnymi polmesiačikmi, ktoré sa jej urobia z očiek, keď sa smeje. Svojimi snaživými prstíkmi, keď chce niečo uchopiť, tučnými stehienkami a nožičkami, ktoré vždy pritiahne k sebe, keď sa hrá, syslími vačkami, ktoré má namiesto líc... a miliónom ďalších drobností. Zmenila môj život od základov a mne to nevadí. Bála som sa tejto zmeny, čakala som niečo zásadné, s čím sa budem musieť zmierovať. Nečakala som však, že to budem robiť dobrovoľne. Že sa budem o ňu chcieť starať na úkor seba. Že tie starosti, ktoré so sebou prinesie budem zo svojej vlastnej vôle denne riešiť. Neprišlo to automaticky pôrodom, akoby mávnutím prútika, ale je to tu a čoraz intenzívnejšie.

Zdá sa mi, že som pochopila, čo mi hovorievala mama. O tej starosti a radosti, čo prináša dieťa. O tých ústupkoch, čo som ochotná kvôli Eme robiť. Kedysi som  to nechápala... Vtedy bol dôležitý môj spánok a moje potreby. Keď som odniekiaľ prišla domov, musela som sa ihneď prezliecť, dať dolu šperky a umyť sa, inak so mnou nebola reč. Vtedy som bola JA stredobodom svojho vesmíru. Zmenilo sa to. Nenajem sa, kým ona nie je sýta, neľahnem si, kým tvrdo nespí a keď prídeme zvonku, nedám sa do pohody, kým ona nie je prezlečená. A všetko toto robím dobrovoľne, lebo myšlienka na to, že ona je nakŕmená, v suchu a teple, ma uspokojuje... Pochopila som, čo mi hovorievala mama, až keď som sa stala mamou a môj vesmír dostal nový stredobod.

 

Späť

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 16 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
danulka napísané 15.11.2012 13:20

Velmi pekne a najma pravdivo napisane.

kto nezazil - nepochopi...

krasne!!

fanuska napísané 11.11.2012 22:14

Dakujem! :-)))

poohie napísané 06.11.2012 14:17

krasne vystihnute!

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

O autorovi

Užívateľ: Fanuska

Meno a priezvisko:
ICQ:
MSN:
Skype:

image

Najčítanejšie blogy

Najčítanejšie
  • teaser blog dnes
  • teaser blog tyzden
  • teaser blog mesiac