streda 26.06.2019 | meniny má Adriana  
Kategória: Z mosta do prosta

Čierno-biela relativita

Marelica 15.04.2009

Lekciu, čo v praxi znamená relativita, mi uštedrili na moje prekvapenie (hraničiace so zdesením) vlastní rodičia.

Už od útleho detstva ma viedli k tomu, aby som s ľuďmi jednala bez predsudkov. "Všetci sme si rovní!" zvykol hovorievať môj obdivovaný tato, "bez rozdielu pohlavia, vierovyznania, národnosti, farby pleti..." Dávalo to zmysel! Relativita spočíva v tom, že to v praxi akosi naplatí vždy a v každej situácií.

V súlade s takouto výchovou ma ani len vo sne nenapadlo pátrať, či príčinou tmavšej pleti môjho nápadníka je príliš dlhý pobyt na slnku alebo je v tom iná "habaďúra".

Oči mi "otvorila" moja mama... Bolo to v deň, keď k nám prišiel prvý krát na obed. Počas návštevy sa z môjho nápadníka vykľul pytač...

Po jedle sme sedeli v kuchyni. Mama umývala riad, ja som ho utierala. Napriek výbornému jedlu mi v žalúdku akosi divne škvŕkalo. Za chrbtom rodičov som na Martina žmurkala, aby som mu dodala odvahy. Sama som sa nezmohla na slovo. Naši až po 5-tich minútach pochopili, že nežartujeme. Bolo veľmi zvláštne sledovať mamu, ako 5 minút umýva stále ten istý tanier. Ako, keby verila, že kým ho umýva, tak sa nič nedeje....

Pytač sa diplomaticky rozlúčil a nechal ma napospas prekvapeným rodičom. Len, čo sa za ním zatvorili dvere, z mamy priam vyletelo:

"A to sa musíte brať?!!!" Čakala som čokoľvek, toto mi však vyrazilo dych. Urazila ma. Veľmi. Veď len pred týždňom dobiedzala, že už by bolo načase. Vraj nemladnem a vhodných adeptov ubúda, aby som neostala "naocot"...

Nasucho som polkla: "Nie, mami, nemusíme. Chceme sa zobrať!"

"A to ti nevadí, že je cigán?!" Ani čo by mi strelila zaucho. Páni, a to fakt? Zrazu mi to začalo dochádzať... Môj nastávajúci má krásne husté čierne vlasy, pekne krojené pery, snedú pleť... a okrem toho plno ďalších vlastností, pre ktoré som sa do neho zamilovala...

"Nevadí! ....Mami, Martin má vysokú školu, je spoľahlivý, zodpovedný, má dobrú prácu, ktorá ho baví... rozumieme si! Miluje ma, a ja milujem jeho."

Mama sa zarazene obrátila na otca. Dobre ma pozná: keď mám takéto odhodlanie v hlase, tak ma sama nepresvedčí. A na otca ja zväčša dám. "A tebe to nevadí, že budeš mať mixované vnúčatá?!!"

To bola už druhá slovná facka! A tá riadne sadla! Štípala ma ešte dlho do noci, keď som sa prevaľovala v posteli. Dookola som si vybavovala celý rozhovor.... a napadali mi ďalšie a ďalšie argumenty, prečo by som si mala Martina zobrať. 

Mama mi naozaj otvorila oči. Len nie tak, ako dúfala. Môj nastávajúci v mojich očiach ešte viac stúpol. V prostredí plnom predsudkov sa musel popasovať s kadečím. Napriek tomu sa vypracoval na úspešného, vzdelaného a nebadať na ňom ani zamak zatrpknutosti... To je ten pravý "otec" pre moje deti! Ten sa len tak ľahko nevzdáva...

Martinovou manželkou som už 5 rokov. Nedal mi dôvod, aby som svoje rozhodnutie oľutovala. Keď sa dívam na našu polročnú dcérku, s láskou a uspokojením si uvedomujem, že má tatkove rysy... krásne husté vlásky, snedú pokožku... a modré oči po mame.

Relativita v praxi znamená, že to, čo je pre jedného nedostatkom, môže byť pre iného prednosťou...

Späť

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
marelica napísané 22.04.2009 20:14

Ďakujem, Evka, rada píšem. Dúfam, že mi môj pokladík dovolí písať častejšie. A snáď sa ešte zlepším... zwinker

eva napísané 22.04.2009 10:50

pekne pises marelica, dobre sa to cita

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

O autorovi

Užívateľ: Marelica

Meno a priezvisko:
ICQ:
MSN:
Skype:

image

výchova našej dcérky Katarínky, čítanie, záhradníčenie, cez internet kontakt so svetom (či už z osobných alebo profesných motívov...)

Najčítanejšie blogy

Najčítanejšie
  • teaser blog dnes
  • teaser blog tyzden
  • teaser blog mesiac

###E_COOKIES###