pondelok 30.01.2023 | meniny má Ema  
Kategória: Návod na život

Desatoro pre novopečeného ocka

Eva/ redakcia 19.09.2008

Mám pre teba 10 bodov, ktoré určite oceníš. Teda - ak nejakú pomoc a nápovedu prijmeš:)

Prvé mesiace, keď sa bábätko s vami ešte nezahrá ani pexeso, je to dosť rutinný kolobeh plakania, papania, kakania, prebalovania, obliekania, tlačenia kočíku do výťahu a z výťahu, ...a tak dookola. Únavné, jednotvárne, dookola opakujúce sa, bez výhľadu na blízku zmenu. A práve vtedy od teba “ocka” či “tatina” potrebuje tvoja manželka pomoc a podporu. Aby to nebolo len o vyčerpaní a nevyspaní sa a odrezaní od normálneho sveta, ale hlavne o prežívaní toho úžasného zázraku, keď sa vám pred očami zo dňa na deň mení vaše bábätko na dieťatko a potom na človiečika a potom .... . A verte mi, že to vôbec netrvá večne. Beží to rýchlo, tak pozor , aby vám to krásne kvôli tomu ťažšiemu neušlo.

Preto ti píšem toto “desatoro pre ocka”. Ber ho ako dobrú radu a ver, že ak sa ti podarí zaradiť ho do vášho životného režimu, bude lepšie aj mamine, aj bábätku a samozrejme aj tebe, ocko.

1. Buď pripravený na to, že tvoja manželka bude neadekvátne, niekedy možno až histericky reagovať na rôzne podnety, ktoré ju predtým takmer neoslovili. Úplne bežné je rozplakať sa kvôli tomu, že zasa máš školenie až na dva dni mimo domova, že bábätko už tri dni nekakalo, že medveď. Skús jej scenérie brať s pochopením, veď ženským telom po pôrode koluje také množstvo hormónov, ako by si ty v onom veku prežívala tak tri puberty súčastne. Nech ti je uspokojením to, že to nepotrvá večne . Pri najhoršom do vtedy, kým prestane s kojením.

2. Ak jej sľúbiš, že prídeš z práce o 18.00 , skús to dodržať .Ak sa to nedá, nesľubuj presný čas. Ona si už niekoľko hodín predtým prispôsobuje svoj program ku konkrétnemu termínu. A tvoj príchod z práce je pre ňu veľkým bodom denného programu. Ak ho nestihneš, nabúraš jej režim, ktorý si mohla zorganizovať inak – ak by dopredu nerátala s hodinou Z. Deň sa vlastne skladá z termínov. Každé zhruba 2,5 – 3 hodiny kojí, von treba ísť aj doobeda a j poobede, niekedy treba aj niečo uvariť (ak sa stihne), ... možno začne o 17.00 pozerávať nejaký “primitívny seriál” typu Jednoduchá Mária, Rosalinda či Metalinda. Ak ju náhodou príduc včaššie z práce prichytíš , nerob si z nej nahlas veľkú psinu. Neboj sa, tiež jej takáto “záľuba” nezostane naveky. Jednoducho je to tiež vec režimu, ak vie, že bábätko od takej piatej tú hodinku spinká, tak môže na hodinku podvečer vypnúť hlavu a nohy a zapnúť napríklad telku a pozrieť si 268. diel bez toho, aby jej chýbalo posledných 15 a prvých 89 dielov k pochopeniu deja zaplietajúceho sa v nám úplne bežnom Mexickom prostredí.

3. Zabehaný takmer presný denný režim je dobrá vec, ale je veľmi príjemné občas ho narušiť. Aby sa aj tá denná rutina stala potom na chvíľu vzácnou. Pokúste sa každý víkend niečo vymyslieť, niekam vyraziť. Napr. na spoločnú prechádzku do lesa, parku, do starého mesta, či na miesta, kde sa mamina cez bežný deň sama s kočíkom nedostane. Dosť zlé je, ak tvoja manželka strávi víkendové dni presne v takom istom kolotoči ako tie ostatné, napr. absolvuje aj takú istú vychádzkovú trasu, ako v obyčajný utorok čo stredu. Skús s tým niečo urobiť.

4. Výborný relax pre maminu je akýkoľvek pobyt aspoň na 1-2 hodinky niekde mimo – bez bábätka. Samozrejme pod podmienkou, že bábätko je v spoľahlivých rukách.

Takže sa pokús nezháňať všelijaké tetky, babky, švagrinky, ale zostaň tento večer doma s bábätkom ty (uvidíš , že to prospeje každej zo zainteresovaných strán).

Vhodným relaxom je chodiť si aspoň raz v týždni zacvičiť, alebo pohýbať mozgovými závitmi niekam do jazykovej školy. Výber je na vás.

5. Svoju žienku dokážeš veľmi potešiť hocijakou hlúpostičkou, ktorú prinesieš bábätku (v podstate akýkoľvek prejav nežnosti alebo náklonnosti k bábätku pociťuje, ako by bol venovaný aj jej). Nikto po tebe nechce, aby si sám nakupoval dupačky a pyžamká. Jednoducho sa sem tam zastav v hračkárstve a dones gumené ohrýzavatko alebo pískajúcu kačku za 20,- Sk. Naozaj poteší. Hlavne to, že na nich myslíš.

6. Tvoja manželka teraz nechodí moc často niekam ”von”. A keď sa to nejako zadarí, a má tú možnosť, rada sa nahodí a chce dobre vyzerať. Nezabudni si to všimnúť. Kompliment od teba je pre ňu ten najdôležitejší. Aj tak sa cíti byť trochu “out”, čo sa módy a zatiaľ aj postavy týka, tak jej pomôž a podpor ju.

7. Návštevy – je to výborná vec, stretnúť sa s priateľmi, známymi, a všetkými tými, ktorí prídu popriať do života všetko len to najlepšie nášmu “uzlíčku”. Ale niekedy je toho až moc a vtedy treba zvoliť inú stratégiu. Čo tak zbaliť dieťa, pár plienok a na tú návštevu niekam pre zmenu vyraziť. My sme mali našťastie takých múdrych priateľov, ktorí už so svojim dieťatkom “návštevné dni” zažili a tak nám s pochopením sami navrhli, že sa stretneme u nich, aby sme si oddýchli a mali trochu zmenu. A bolo to super. Chlebíčky robili oni a nie ja, a preniesť bábätko v dobrej autosedačke naozaj nieje žiaden problém.

8. Pokiaľ už tvoja manželka z nejakého dôvodu nekojí a bábätkovi stačí zarobiť v noci fľašu, môže to byť občas aj tvojou “domácou úlohou”. Nikde nie je napísané, že ak chodíš do práce, tvoj spánok musí byť osemhodinový a neprerušovaný. Neboj sa, že nebudeš schopný uživiť rodinu. Výplata bude taká istá , či sa v noci raz postavíš na nohy a zahrkáš fľašou, alebo nie. (Ak ťa tento bod moc rozhorčil, tak ho teda vynechaj. Aj horšie veci sa stávajú....)

9. Niekedy celkom bodne nechať “žienku domácu” nejakú tú hodinu doma, a ak si vezmeš kočík na prechádzku ty, celkom rada urobí čosi v domácnosti, alebo si urobí chvíľku pre seba s knihou, či časopisom, alebo konečne odpíše kamoške na e – mail, alebo si nakliká na internete tento výborný časopis J.

Apropó – ten môj “ocko” si vie z kočíkovania vždy urobiť dobrú chvíľku – napr. zaparkuje spiace dieťa v záhradnej reštaurácii a pri dobre vychladenom čapovanom Starobrne si prečíta svoje DOMINO FÓRUM. Takže nemusí to byť pre teba len “nudná povinnosť”. A pokiaľ je vás v okolí takýchto ockov kamarátov viac – no čo vám viac treba ku šťastiu. Obvolajte sa!

10. V prvých mesiacoch si odkroj taký veľký kus času z práce a iných povinností alebo záľub aký len môžeš a venuj ho svojej rodinke.

Pretože tento čas s vašim bábätkom je veľmi vzácny a ak ti utečie, máš “po chlebe”, lebo ho už nikdy nezažiješ.

Späť

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

O autorovi

Užívateľ: Eva/ redakcia

Meno a priezvisko:
ICQ: 396551128
MSN:
Skype:

image

Najčítanejšie blogy

Najčítanejšie
  • teaser blog dnes
  • teaser blog tyzden
  • teaser blog mesiac

###E_COOKIES###