piatok 14.05.2021 | meniny má Bonifác  
Kategória: Z mosta do prosta

O kamionistoch a pôrodnej bolesti

11.04.2012

„Za jediný poplatok 1200 eur tam máš všetko. Župan, príbor, fén, toaleťák, aj epidurál. A hlavne je jedno, či chceš rodiť normálne alebo cisárskym, tá suma je rovnaká.“

Zdá sa mi, že prejde večnosť, kým zaspím. Načúvam zvukom tam vonku, priraďujem si k nim mihajúce sa tiene pred domom. Obrovské reflektory kamiónov mi vypaľujú zrak ako blesk z foťáku. Pádia si to tu po deravej obecnej ceste ako utrhnuté z retiazky.

Skúšam si k nim priradiť rôznorodé značky, najmä tie cezpoľné, ktoré vidím za dňa, keď sa čudujem, že hm, čo tu robí nejaký Litovčan? Viem ja vôbec, kde je to tá Litva, keď on si jazdí krížom-krážom po slovenských humnách?

Môj muž sa diví, ako sa môžem diviť. Nechce sa mu veriť. Nebyť mýta, ktorého sa vystríhajú platiť, ani by sem nepáchli. V tom je celá tá otázka vlastivedy. A tak, kým zaspím, rozmýšľam, čo všetko sme ochotní podstúpiť, aby sme obišli niečo, čo nám v tej chvíli nevyhovuje. A za akú cenu. Pravdepodobne sme tak nastavení: vyhýbať sa obmedzeniam, hľadať iný spôsob, medzeru v zákone, ihlu v kope sena, ak nám to má priniesť väčší osoh. Alebo zmierniť bolesť.

O bolesti rozmýšľam teraz pred pôrodom dosť často. To pre ňu sa mi ťažšie zaspáva. Vybavím si ju aj pri predstave litovského kamióna. Bojím sa jej. Dá sa jej vyhnúť ako plateniu mýta? Sú nejaké iné cestičky, po ktorých to môžem prešmidlikať po špičkách ako artista na lane?

Nejaká tehotná známa mi opisovala pôrodnicu, v ktorej bude rodiť. Znelo to ako reklama na nejakú úžasnú akciu: „Za jediný poplatok 1200 eur tam máš všetko. Župan, príbor, fén, toaleťák, aj epidurál. A hlavne je jedno, či chceš rodiť normálne alebo cisárskym, tá suma je rovnaká.“

 Nuž, celkom to poteší, že si človek nemusí so sebou nosiť do pôrodnice svadobný príbor. Možno to čiastočne zmierni aj pôrodnú bolesť a keď nie, tak miesto vidličky do oka si môže dať pichnúť ten epidurál. Keď je to v cene, no nekúp to. Ale načo riskovať, že sa to môže minúť účinkom, keď sa netrafia do prvej rany kapitána. To bude ten človek rodiť akože naživo? Ak je jedno, či chce rodiť normálne alebo cisárskym, tak potom je jasné, ako chce za 1200 eur rodiť. Určite nie „normálne.“ Aj keď je otázka, čo je to normálne.

Každú noc, kým zaspím, rozmýšľam nad bolesťou.

Každú noc, kým zaspím, rozmýšľam nad bolesťou. Či som ochotná ju prijať, aby bolesť mohla vystriedať radosť. Aby radosť mohla byť úplná. Kolíšem. Už viem, ako to bolí, keď sa rodí radosť. A viem tiež, aké oslobodzujúce je vykúpiť sa z bolesti, keď mi niekto položí na prsia dieťa. Aká eufória sa dostaví, aby nad utrpením, ktoré jej predchádzalo, rozostrela ťažký stav amnézie. Chcem toto alebo sa ulakomím na príbor? Bojujem proti bolesti alebo strachu z nej?

Tak aj o tomto rozmýšľam, keď mi pod oknami prechádza kamión z Litvy. Som zvedavá, k čomu ma nabudúce inšpiruje napríklad rumunský.

 

___________________________

Tento príspevok je súčasťou projektu Live Inspire. Ak sa vám Kristínine blogy páčia, môžete za ňu hlasovať na www.liveinspire.com .

 

 

 

 

Späť

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 18 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie blogy

Najčítanejšie
  • teaser blog dnes
  • teaser blog tyzden
  • teaser blog mesiac

###E_COOKIES###