štvrtok 16.09.2021 | meniny má Ľudmila  
Kategória: Rozprávky

O Levom kráľovi, hyenách, ktorým svietili oči a Radke Plačke

mirkatu 19.05.2009

Môj synček Riško má 5 rokov a vymyslel rozprávku o svojej mladšej sestričke Radke (3 roky). Písať ešte nevie, tak rozrpávku do PC som mu naťukala ja - jeho mamina. Nenapísala som jeho presnú verziu, ale snažila som sa zachytiť ju čo najlepšie. Tak posúďte.

Kde bolo, tam bolo, bol jeden hrad, na ktorm býval Leví kráľ a dievčatko Radka. To dievčatko Radka stále plakávalo. Plakalo, keď jej niekto urobil niečo zlé a plakalo aj keď jej niekto urobil niečo dobré. Niekto ju udrel a ona plakala. Niekto jej doniesol hračku, aby sa s ňou mohla hrať a ona plakala. Niekto jej zaspieval pesničku, aby ju potešil a ona plakala. Niekto ju vyhrešil a ona zase plakala. A tak všetci Radku volali Radka Plačka.

Leví kráľ bol smutný, že Radka stále plače a chcel jej pomôcť. Chcel ju naučiť, aby prestala plakať - aspoň na chvíločku. Pritúlil si Radku k sebe, pohladkal, aby ju potešil, ale nepomohlo to. Radka plakala ďalej. Ponúkol jej čokoládku, ale Radka plakala. Tak sa Leví kráľ nahneval a vyhrešil ju, že jej nacápe po zadku, ak neprestane plakať, ale Radka ho nepočúvala a plakala. Leví kráľ chytil Radku, a teda ju vycápal. Ale nepomohlo to, Radka plakala ďalej. Už nevedel čo má robiť, a tak dal vyhlásiť, že kto odnaučí Radku plakať, tomu dá obrovskú odmenu. Prihlásilo sa veľa zvieratiek, ktoré chceli Radku odnaučiť plakať, skúšali všeličo, dávali jej medicínky, chodili s ňou k ujom doktorom, ale nič nepomohlo. Radka plakala a plakala. Leví kráľ si už myslel, že sa nenájde nikto, kto by mu pomohol. Vtedy prišli za ním hyeny so svietiacimi očami a ponúkli sa, že oni to skúsia.

Hyeny prišli k Radke Plačke, sadli si vedľa nej a začali tiež plakať. Aúúú, aúúú, aúúú ... vááá, vááá, vááá... Radka prestala plakať a pozerá začudovane na hyeny.

"Prečo plačete? Prestaňte!" - povedala, ale hyeny plakali ďalej.

Aúúú, aúúú, aúúú...vááá, vááá, vááá...

"Prestaňte, tu plačem ja. Vy nemôžete plakať" - hnevala sa

Ale hyeny neprestávali. Radka začala byť zvedavá, čo sa tým hyenám mohlo stať, že tak veľmi plačú. Pritisla sa bližšie k nim a hovorí:

"Už neplačte, povedzte, čo sa vám stalo. Bolí vás niečo?"

Aúúú, aúúú, aúúú ... vááá, vááá, vááá... - plakali hyeny a Radku si nevšímali.

"Hyeny, bolí vás niečo? Povedzte, ako vám môžem pomôcť. Už neplačte, som z toho smutná." - robila si starosti Radka.

Vtedy hyeny so svietiacimi očami prestali plakať.

"Prečo ste tak veľmi plakali?" - pýta sa Radka hyen.

"Len tak, aby si videla, že plakať bez príčiny nie je vôbec dobré a pekné."

Radka si vtedy uvedomila, ako vyzerala, keď toľko plakala a koľko starostí musela narobiť ostatným zvieratkám, ktoré ju majú radi. Rozhodla sa, že už viac bez príčiny plakať nebude a to aj dodržala.

Hyeny dostali za odmenu od Levieho kráľa obrovskú zmrzlinu - veľkú ako panelák, ale nezjedli ju sami celú. To by ich boleli brušká. Rozdelili sa so svojimi kamarátmi - zvieratkami a Radkou.

Odvtedy Leví kráľ, hyeny so svietiacimi očami a všetky ostatné zvieratá Radku nevolajú Plačka ale Neplačka.

A zazvonil zvonec, cililing - cililing, a rozprávky je koniec.

Späť

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

O autorovi

Užívateľ: mirkatu

Meno a priezvisko:
ICQ:
MSN:
Skype:

image

pohyb, hudba, byť vonku, čítanie náučných kníh

Najčítanejšie blogy

Najčítanejšie
  • teaser blog dnes
  • teaser blog tyzden
  • teaser blog mesiac

###E_COOKIES###