ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 16.02.2019 | meniny má Ida  
Kategória: Z mosta do prosta

Slovenská vláda 'stratila' tretí groš

martina.lukacova 18.11.2009

Viete čo sa píše hneď v prvej vete v Programovom vyhlásení vlády v bode 3.4 Podpora rodiny ??? Citujem: „Vláda považuje za základnú povinnosť štátu aktívnu podporu rodín, s dôrazom na mladú rodinu a vytváranie podmienok na jej založenie.“ Krásne sa to číta, nie? Ale ...

     Viete čo sa píše hneď v prvej vete v Programovom vyhlásení vlády v bode 3.4 Podpora rodiny ??? Citujem: „Vláda považuje za základnú povinnosť štátu aktívnu podporu rodín, s dôrazom na mladú rodinu a vytváranie podmienok na jej založenie.“

 

     Krásne sa to číta, nie? Ale následne konkrétne kroky boli naformulované bravúrne. (A v podstate obsahovali hlavne finančnú podporu rodinám s deťmi do troch rokov, teda tam kde je právo na materskú či rodičovskú dovolenku.) Vláda v nich dokázala úspešne vykľučkovať polovičatými a nesystémovými opatreniami, ktoré navyše časť rodín diskriminujú!


     Ďalej sa v tomto vyhlásení píše: „Vláda podporí rozšírenie služieb v oblasti predškolských a mimoškolských zariadení, centier pre rodičov, ako aj fungovanie širokospektrálnych multifunkčných denných komunitných centier. Podporí zvýšenie dostupnosti, flexibility a rovnoprávnosti systému verejných sociálnych služieb pre rodiny tak, aby sa vytvorila ich konkurencieschopnosť a zvyšovala ich kvalita.“ Žiaľ, v tomto smere zostáva najviac „prázdnych slov“ vyhlásenia.

 
     Možno by sa dalo predpokladať, že vláda skutočne presadí aktívnu podporu rodinám s deťmi, aj staršími ako 3 roky. Ale nový zákon o sociálnych službách popiera akékoľvek snahy. V tomto zákone masívne prevládajú sociálne služby pre seniorov, v menšej miere pre zdravotne postihnutých rodičov a ich rodiny a pre rodiny v kríze.

     Nie, ja nechcem toto právo na sociálnu pomoc v žiadnom prípade NIKOMU upierať. Veď na ňu majú morálne právo. Chcem poukázať skôr na úplné vynechanie prevencie! Žiadne služby pre zdravé a fungujúce rodiny s deťmi! Resp. žiadne povinnosti ich poskytovať. Teda ak nebola vôľa doteraz, zákon takúto povinnosť naďalej neprikazuje. Rodina, pomôž si sama! 

 

     Malo by to byť ako v rozprávke o troch grošoch. Isto ju poznáte. Zo zarobených troch grošov žil iba z jedného. Jeden dával svojim rodičom aby „splatil“ to čo doňho investovali keď bol dieťaťom. A jeden dával svojim deťom ako investíciu do budúcnosti, aj tej svojej v starobe. My platíme štátu dane, rozdeľme ich na pomyslené tri groše. Z nich sa prirodzene jeden „spotrebuje“ na jeho „život“, jeden z nich „vracia“ našim rodičom. A čo dáva našim deťom? Žalostne málo na môj vkus. Akoby sa ten posledný groš stratil niekde na polceste! 

 
     Za podporu rodiny v najvyššej miere zodpovedá štát. V poslednom období však značnú časť právomocí a zodpovedností preberajú mestá a obce. Štát na jednej strane ukladá obciam základné povinnosti v rodinnej politike (aj to zväčša v pasívnej, zameranej na „hasenie“ požiarov) a poskytuje na ich plnenie finančné prostriedky, na druhej strane im necháva aj priestor na vlastnú iniciatívu. Dáva priestor na aktívne riešenie potrieb rodín na základe miestnych pomerov, možnosť adresného smerovania podpory rodinám. A to nielen priamej finančnej podpory, ale i morálnej, spoločenskej, systémovej v rámci podporných služieb pre rodiny v mestách a obciach a pod. Žiaľ, neukladá im v tomto smere žiadne – ani len tie minimálne hranice a povinnosti. 

++++++++++++++++


Únia materských centier si kladie za jeden z cieľov aktívne iniciovať zmeny v spoločnosti, ktoré budú viesť k všeobecnej akceptácii materstva a rodičovstva a k dôslednejšiemu presadzovaniu práv a záujmov rodín s malými deťmi.


Keďže takáto činnosť by sa nemala robiť pre rodiny, ale s rodinami !!!, obraciam sa na Vás s prosbou o vyplnenie on-line dotazníka rodičovskej mienky na tému Rodina a komunálna politika.

Cieľom prieskumu je zistiť, aký význam rodiny pripisujú miestnej politike (na úrovni miest a obcí) v kontexte ich rodinného života. 

Dotazník nájdete tu

Za účasť v dotazníkovom prieskume Vám všetkým vopred ďakujem. Výsledky prieskumu budú publikované v  časopise Materské centrá, ktorý vydáva Únia materských centier a je distribuovaný do všetkých členských MC.

++++++++++++++++

Späť

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

O autorovi

Užívateľ: martina.lukacova

Meno a priezvisko:
ICQ:
MSN:
Skype:

image

Najčítanejšie blogy

Najčítanejšie
  • teaser blog dnes
  • teaser blog tyzden
  • teaser blog mesiac