pondelok 05.12.2022 | meniny má Oto  
Kategória: O našich deťoch

Súťaž TABU: Mami, ako som prišiel na svet? II.

TerezaK 17.10.2011

Kým sme sa minule bavili o detskej „terminológii“ a spôsoboch, ako to rodičia riešia, isto vám chýbal „návod“ na použitie. Takže, tu je tá story, ako to približne deťom povedať. Alebo...

 

.. alebo presne povedané, príbeh ako odpoveď na tú otázku úplne na vrchu článku: Vieš, môj milý.... keď sme po tebe veľmi ocko túžili a bolo nám smutno, lebo sme chceli dieťatko, veľmi sme sa pritúlili k sebe. Vtedy sa mnoho udatných rytierov, ukrytých v ockovi, vybralo cez maminkin tunel na ďalekú cestu za krásnou princeznou, ktorá len raz za mesiac vyšla zo svojej komôrky cez chodbičku do izbičky, aby tam na jedného rytiera čakala. Keď prišiel koniec tunela a bolo vidno tajomnú bránku, zväčša ostali už len dvaja či traja rytieri, niekedy ani tí nie. Ale ten, ktorý prišiel prvý a objal sa s princeznou, zvíťazil – a pretože sa mali tak radi, a vedeli, že jeden je od ocka a druhý od maminky, v tom sa stal taký neuveriteľný zázrak a z toho objatia prišiel si na svet ty. V tej maličkej izbičke/bazéniku/domčeku si rástol od toho okamihu, najprv si bol taký malinký, že by sme ťa museli pozerať mikroskopom. Potom si bol ako hrášok, potom ako jahôdka, potom ako jabĺčko a stále si rástol. Bol si krásny! Pán doktor, kam chodí mamina na kontrolu, ťa pozoroval zvláštnym prístrojom, ktorý sa volá ultrazvuk a presvieti maminke bruško tak, že sme ťa videli a tešili sa ešte viac. Tak ako si rástol ty, tak rástlo aj maminke bruško, a to aj preto, lebo si veľa papal cez hadičku všetko to, čo jedla aj mamina... Keď si bol už 9 mesiačikov v brušku, bol si taký veľký, že už nebolo pre teba miesto v maminkinom brušku a zároveň taký silný, že už si mohol ísť von. Všetky bábätká presne vedia, kedy je ten čas a každý má ten svoj – vtedy začnú klopať na bránku a tlačiť na ňu, lebo už chcú ísť von. Nakoniec sa bránka otvorila a ty si sa pretlačil cez tú úzku chodbičku, kade putovali pred 9 mesiacmi tí udatní rytieri, von na svet...Bola to ťažká práca pre teba aj maminu, ale podarilo sa vám to obom a sme na vás hrdí! Keď si prišiel na svet, bol si to najkrajšie a najmilšie bábätko na svete a nedali by sme ťa za nič iné.

Variácie a kombinácie

Samozrejme, príbeh sa dá použiť aj pri vysvetlení príchodu nového súrodenca či otázke, prečo má teta vonku také veľké bruško – vždy v takej podobe, ako je to potrebné. Niekedy pre dieťa stačí len pár slovíčok a viac sa nepýta – teda nie je potrebné hovoriť ani celý príbeh naraz. Nechajte dieťa, nech si samo koordinuje, čo a koľko chce počuť. Ak mu bude stačiť vetička, nebude sa pýtať – a nie preto, že by sa hanbilo, ale potrebuje informáciu v sebe spracovať. Príde čas, kedy sa opýta na pokračovanie samo. Ak ste si nie istí, stačí sa ho opýtať: chceš ešte niečo k tomu počuť? Dáte mu takto priestor, aby prijímalo toľko, koľko vládze a je schopné primerane svojmu vývinu. Sú deti rovnako zvedavé, ako tá naša (aj keď – pred pár dňami, keď som to teraz 13-ročnej slečne pripomenula, skoro umrela od hanby) – v tom prípade treba ale povedať, že je to tak nádherné tajomstvo, ktoré patrí len ockovi a mame a nikomu inému. A preto ani deti by to nemali skúšať, lebo ešte neprišiel ten pravý čas a ten pravý princ či princezná, ako je ocko pre mamu a mama pre ocka – inak by si mohli veľmi, veľmi ublížiť. Teraz je potrebné to tajomstvo chrániť a strážiť až do času, kedy budú veľkí a dospelí a budú niekoho tak ľúbiť, ako sa ľúbia ocko a mama.

Nebojte sa...

Občas je pri tom aj humor. Zasmiať sa môžete, ale vždy treba jemne vrátiť dieťa do obrazu a správneho výrazu, nikdy nie vysmiať. Zo skúseností našich, ba i našich  kamarátov a známych sme počuli o tenise miesto o penise (môj ocko má tenis, preto je chlap), o prémiách miesto o spermiách (a kedy ocko dostane tie prémie, čo k tebe prídu?) ba dokonca o tých papieroch, čo si dávaš medzi nohy, tie si nekúpiš? (môj synátor v obchode na plné pecky mi ponúkal kúpu menštruačných vložiek...).

Práve uvoľnená, láskavá atmosféra dieťaťu pomôže pochopiť, že tajomstvo života je nádherné a krásne – a nikdy nie také, ktoré by bolo treba skrývať za bocianov a obchody s deťmi.

 

Späť

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
linda napísané 30.10.2011 08:16

bože, aké blbosti!!!...decko bude celkom zmagorené...princovia v ockovi??? kde? koľko? akí?...a princezné? čo vyzerajú ako guľa, či koláč?...ešte horšie a komplikovanejšie ako tá o bocianovi...chcete im hovoriť pravdu, či báchorky?...majú to byť fakty o skutočnosti?...vlastne ten najzávažnejší fakt vysvetlený nebol, len princezná a potom nejaký zázrak...mami, a čo je to zázrak?...a kde sa odrazu stratil princ a princezná? aj dospelý mal čo robiť, aby pochopil, aj ked celý proces pozná...akú rozprávku použijú, ked sa inteligentné dieťa začne pýtať na fakty?...napríklad Tí rytieri majú aj meče?..Pobijú sa aj s drakom?...Aký tunel, kde je ten tunel?...a to má mamička naozaj tunel?!!!ax jáj

linda napísané 27.10.2011 18:49

bože, aké blbosti!!!...decko bude celkom zmagorené...princovia?...princezné?...chcete im hovoriť pravdu, či báchorky?...majú to byť fakty o skutočnosti?...tak potom aký zázrak sa stal?...vlastne ten najzávažnejší fakt vysvetlený nebol, len princezná a potom zázrak...a kde sa odrazu stratil princ a princezná? aj dospelý mal čo robiť, aby pochopil, aj ked celý proces pozná...akú rozprávku použijú, ked sa inteligentné dieťa začne pýtať na fakty?...napríklad Aký tunel, kde je ten tunel?...a to má mamička naozaj tunel?!!!ax jáj

bet napísané 26.10.2011 21:05

pekny clanok, ale neda mi nenapisat malu fakticku poznamocku: princezne-vajicka sa mozu s udatnymi rytiermi stretnut jedine vo vajickovode (tam podla mojich vedomosti prichadza k oplodneniu) a nie v tej izbicke-maternici, vsakze? to len tak na okraj, aby sme neucili deti, co nie je pravda...

Mima napísané 26.10.2011 20:06

Súhlas s dadou. Tiež mi to príde pritiahnuté za vlasy. Ale každý rodič pozná to svoje dieťa a vie, ako naň.

zuzula napísané 24.10.2011 12:37

Clanok je napisany pekne a urcite padne vhod ako priklad pre tych rodicov, co celkom nevedia ako to dietatu vysvetlit, pripadne ich niektorou svojou otazkou zaskoci. Uz kazdy si ho upravi ako uzna za vhodne :o)

dada napísané 23.10.2011 21:44

Zbytocne pateticky naladene. Rozpravky, strazenie tajomstva a podobne. Doslova trapne. Detom je treba dat fakty primerane veku a nie neurcito vyznievajuce bachorky.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

O autorovi

Užívateľ: TerezaK

Meno a priezvisko:
ICQ:
MSN:
Skype:

image

Najčítanejšie blogy

Najčítanejšie
  • teaser blog dnes
  • teaser blog tyzden
  • teaser blog mesiac

###E_COOKIES###