piatok 02.06.2023 | meniny má Xénia, Oxana  
Kategória: Návod na život

V zahraničí nosia detičky v šatke už aj celebrity, u nás zatiaľ hviezdi len ľud :o)

sashkamst 25.01.2009

Podľa všetkých doterajších výskumov, zdrojov a skúseností, je nosenie bábätka od momentu narodenia jednou z najúžasnejších vecí, ktorú môžete urobiť. Nielen prírodné národy považovali a dodnes považujú nosenie detí za samozrejmosť. Medzi sebou sa odlišujú len spôsobom nosenia.

www.youtube.com/watch - miesto úvodu :o)

Podľa všetkých doterajších výskumov, zdrojov a skúseností, je nosenie bábätka od momentu narodenia jednou z najúžasnejších vecí, ktorú môžete urobiť.

 

Nielen prírodné národy považovali a dodnes považujú nosenie detí za samozrejmosť.

Medzi sebou sa odlišujú len spôsobom nosenia.

Niektoré ženy nosia deti v kusoch kože naboku, niektoré v látkach, či kožuchoch na chrbte, niektoré len v dvoch pásoch lyka pripevnené o hlavu, niektorých sa deti držia samé, niektorým deti sedia, alebo stoja na vypuklých zadkoch.

Deti majú priviazané k telu, kým nezačnú chodiť samé. Podľa knihy Koncept kontinua Jean Liedloffovej, yekuánske deti štvornožkujú od štyroch mesiacov.

Noseným detičkám sa správne vyvíjajú bedrové jamky, majú jednoduchšie sanie a dýchanie, ich telesná teplota je regulovaná prsiami matky, ich vnímavosť je podporovaná zvýšeným stimulovaním zmyslov. Nosenie dieťaťa v šatke je okrem zdravotného hľadiska dôležité aj po sociálnej stránke. Dieťatko sa narodilo do prostredia, ktoré pozná len zvnútra, potrebuje mať pocit bezpečia, kým sa spriatelí aj so svetom vonku. Kto iný mu môže poskytnúť lepšiu ochranu, než jeho rodičia? Tým, že majú dieťa stále na tele, ho zoznamujú s okolím v takých súvislostiach, akým by sa mu inak nedostalo. Je súčasťou života, ktorý pozná z bruška. Mama sa vtedy hýbala, pracovala, varila...aj teraz to robí. Pocit toho, že sa deje to, čo podľa zvukov pozná, mu dodáva bezpečie. Naproti tomu, keď je uložené v kolíske, svet stojí. Nič sa nedeje, ocitá sa v prázdnote. Odniekiaľ počuje známe zvuky, ale je to mimo jeho dohľadu. Sem tam sa objaví mama, teší sa z jeho prítomnosti a už je zasa preč. Dieťa, ktoré ešte nepozná čas, nevie pochopiť, že len TERAZ je samo a o chvíľu nebude. Nosené dieťa pochopí, že je súčasťou rodinného života a spoločnosti a v budúcnosti sa bude vedieť hladko pridať bez toho, aby vyžadovalo zvýšenú pozornosť. Naproti tomu dieťatko celý čas odsúvané nemá takýto pocit a bude na seba pútať pozornosť. Samozrejme, že každé dieťa pozornosť potrebuje, ale je rozdiel medzi tým, keď matka musí oddeľovať chod domácnosti a čas, keď sa venuje bábätku a medzi matkou, ktorá sa venuje domácnosti spolu s dieťaťom. Keď dieťa cíti potrebu sa venovať sebe, opýta sa von zo šatky a hrá sa samo. Prínos nosenia je zrejmý aj pre matku.

O tom, a o ďalších výhodách nosenia píšem na mojej stráne www.vnimavetehotenstvo.sk 

Všetci ste srdečne vítaní!

Späť

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Komentáre k článku
megy napísané 26.01.2009 07:56

no toto je moc dlhe na to, aby som to citala Mad

sashkamst napísané 26.01.2009 12:08

tak som to skrátila, megy smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

O autorovi

Užívateľ: sashkamst

Meno a priezvisko:
ICQ:
MSN:
Skype:

image

zivot

Najčítanejšie blogy

Najčítanejšie
  • teaser blog dnes
  • teaser blog tyzden
  • teaser blog mesiac

###E_COOKIES###